A fogyatékossággal élő személyek hamarosan könnyebben gyakorolhatják majd az EU-n belüli szabad mozgáshoz való jogukat. Az új európai fogyatékossági kártyának és parkolási kártyának köszönhetően az összes uniós országban egyszerűbben élhetnek majd jogaikkal és férhetnek majd hozzá a kedvezményes feltételekhez. Hazánk várhatóan 2027. nyaráig ratifikálja az irányelveket.
Az Európai Parlament és Tanács 2024. októberében döntött az európai fogyatékossági kártya és fogyatékossággal élő személyek európai parkolási kártyája létrehozásáról, amelynek alkalmazását a harmadik országok állampolgáraira is kiterjesztette. Mindkét irányelv esetében az uniós tagállamoknak 2,5 évük lesz a nemzeti jogszabályaik kiigazítására, az irányelv alkalmazása pedig 3,5 év múlva fog kezdődni.
Mit is jelent mindez pontosan?
Az európai fogyatékossági kártya az EU-n belül bárhol használható lesz majd a fogyatékossági státusz igazolásához. A fogyatékossággal élő státusz megadására továbbra is a magyar hatóságok hatáskörébe fog tartozni. A fogyatékossági kártyával különleges feltételeket és kedvezményes bánásmódot kell majd biztosítani a fogyatékossági kártya birtokosa számára az EU-s tagállamokban. A kedvezmények tagállamonként eltérőek lesznek majd, de például kedvezményeket, ingyenes belépést vagy éppen elsőbbségi hozzáférést, személyi segítsét is magukban foglalhatnak.
A fogyatékossággal élő személyek európai parkolási kártyájának létrehozásának oka, hogy jelenleg használt parkolási kártyák nem egységesek, így nem minden esetben ismerik el őket más EU-tagországokban. Az új irányelv egységes formátumú, korszerűsített kártyát vezet be, amelyet minden tagállam kölcsönösen elismer majd. Ennek köszönhetően a fogyatékossággal élő személyek más tagállamokban is hozzáférhetnek majd a kedvezményes parkolási lehetőségekhez.
Mikorra várható az az irányelvek magyarországi elfogadása/ratifikációja?
Az Igazságügyi Minisztérium 2024. decemberében tartott Szociális Ügyekért Felelős Tematikus munkacsoportjának emlékeztetője szerint legkésőbb 2027. június 5-éig kell az irányelvet átültetni a hazai joggyakorlatba.
További információ:
https://www.consilium.europa.eu/hu/policies/european-disability-card/
