A Magyar Gyógypedagógusok Egyesülete (MAGYE) Súlyosan és halmozottan fogyatékosokat segítők szakosztálya és Felnőtt fogyatékosságügyi szakosztálya 2023. november 17-én „Kapcsolódások” címmel szakmai napot szervezett az Értelmi sérülteket Szolgáló Társadalmi Szervezetek és Alapítványok Országos Szövetségével (ÉTA) közösen.
A programon részt vettek a szakosztályok tagjai, szakmapolitikai döntéshozók, országos szakmai és érdekvédelmi szervezetek, valamint különböző szolgáltatásokat nyújtó intézmények képviselői, akik napi szinten segítik és támogatják a fogyatékossággal élőket és az ő családjaikat. A meghívott előadók tartalmas és interaktív előadásokat tartottak, így lehetőség nyílt a párbeszédre, a gyakorlati életből hozott problémák megvitatására és további feladataink, fontos tevékenységeink felvázolására.
A szakmai nap előadói és előadásaik
- Papp Ágnes, az ÉTA Szövetség elnöke, aki az Ombudsmani Hivatal Fogyatékosságügyi Feladatok ellátásáért Felelős Főigazgatóságán belül létrejött Független Fogyatékosságügyi Tanácsadó Testület megalakulásáról, ennek a Testületnek a funkciójáról, tartalmáról és tagságáról beszélt. További információk az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala honlapján.
- Matus Ágnes, a Mozgássérültek Emberek Integrált Intézményének szakmai helyettese, aki a Szociális szakmatámogatási hálózatot mutatta be és vázolta a lehetséges szakmai kapcsolódási pontokat. További információk a Budapesti Szociális Szakmatámogatási Hálózat honlapján. Előadása letölthető itt.
- Reményi Csaba, a Schlachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet módszertani munkatársa, aki Fogyatékosságügyi tanácsadási tevékenységről, annak alakulásáról, jelenlegi helyzetéről számolt be. További információk az Egységes Fogyatékosságügyi Információs Portál honlapján. Előadása letölthető itt.
- Prohászka Csaba, a Belügyminisztérium Gondoskodáspolitikáért Felelős Államtitkárságának Fogyatékosságügyi Főosztályvezetője, aki az együttműködési lehetőségekről beszélt a felnőtt fogyatékossággal élő emberek és családtagjaik érdekében.
- Szilvássy-Rajczi Bernadett, a Bárczi Gusztáv EGYMI Győr gyógypedagógusa, aki az SHF tanköteles korú gyermekek fejlesztő nevelés-oktatásban töltött idejének szakmai, módszertani kereteit, történeteit mutatta be. További információk a Bárczi Gusztáv Óvoda, Általános Iskola, Készségfejlesztő Iskola, Kollégium honlapján. Előadása letölthető itt, az intézményben végzett munkáról itt tekinthető meg egy rövid videó.
- Némethné Varga Viktória, a XV. GÁSZI Fejlesztő Gondozó Központ egységvezetője, aki fogyatékosság és szexualitás témakörében tartotta meg gondolatébresztő előadását. További információk a XV. GÁSZI Fejlesztő Gondozó Központ honlapján. Előadása letölthető itt.
A szakosztályokról
A szakosztályok rendkívül fontosnak tartják, hogy a felnőtt fogyatékossággal élő, illetve súlyosan, halmozottan fogyatékos személyek sajátos helyzete, a ma még gyermekkorú fogyatékos személyek jövőtervezése, valamint a róluk való gondolkodás összekapcsolódjon, és helyet kapjon úgy a szakmai konferenciákon, mint a szélesebb társadalom körében. A fogyatékossággal élő gyermekek fogyatékossággal élő felnőtté válnak, a velük végzett munka, a róluk való gondoskodás és az együtt gondolkodás mindannyiunk érdeke. A holisztikus megközelítés, a komplex problémák megoldására törekvés közös feladatunk. Ennek tükrében szervezik szakmai programjukat, ahová minden érdeklődő szakembert, szülőt vagy érintettet is szívesen látnak.
További információk a MAGYE honlapján találhatóak.